
a) För att uppfylla Mediemålet 10-11 så kommer vi att ha regelbundna bokmöten under ht-10 vt-11 där vi bestämmer vilka inköp vi ska göra under den perioden. Dessutom fortsätter arbetet med att förvalta beståndet i Biblioteksdatasystemet BOOK-IT.
b) Arbeta med att på olika vis förbättra bibliotekets budget för bokinköp för att kunna nå målet att kunna förvärva en bok per elev och läsår.
c) Vi ingår i Helgesamarbetet och därför administreras Bessemerbibliotekets bestånd enbart av bibliotekets personal.
d) För att kunna förvalta och administrera biblioteksbeståndet skall bibliotekspersonalen bestämma över lokalens öppethållande och alltid finnas tillstädse då aktivitet sker i lokalen.
Cirkulationsmål
a) Erbjuda biblioteksvisningar och lånekort till alla nya elever. Särskilt tonvikt skall läggas på vilka regler som gäller på Bessemerbiblioteket.
b) Vi ska genom skriven information, via våra webbsidor och skyltning informera målgruppsanpassat om bibliotekets verksamhet.
c) Kontinuerligt förbättra kravrutiner och hålla oss aujour om förnyade och ändrade rutiner i BOOK-IT.
Utbildningsmål
50 års forskning om skolbibliotekets pedagogiska roll visar att ett bra och bemannat skolbibliotek får direkt genomslagskraft i elevernas studieresultat. Biblioteket har en viktig och avgörande funktion i att nå resultat i två av skolans huvudprocesser:
Att hos eleverna skapa förmåga och lust att läsa och skriva.
Att utveckla elevernas förmåga och möjlighet att söka, hantera och värdera information. Biblioteket bygger sitt bibliotekspedagogiska arbete på dessa två pelare Läs- och skrivfrämjande och Informationskompetens.
Våra utbildningsmål för 10-11 är att:
a) Lärare ska informeras om att det finns en bibliotekspedagogisk tanke med vår utåtriktade verksamhet och att ett utbud av tjänster och service finns att ta del av.
b) Bibliotekets personal skall genom utbildning och deltagande i möten få fortbildning för verksamhetens gagn och utveckling.
c) Att fortsätta utveckla biblioteksrådet för att dra nytta av elevernas synvinklar och idéer om bibliotekets verksamhet i dessa processer.
Arbetsmiljömål
a) Vi skall ha arbetsmiljöfrågor på agendan 4 gånger/år på arbetsplatsträffarna.
b) Vi ska arbeta för att glastaket skall täckas så att det minskar värme- , ljuspåverkan och luftkvalité.
c) Vi arbetar för att personalstyrkan utökas så att vi kan uppfylla krav på god arbetsmiljö och för att kunna ge bra service till våra låntagare.