Till startsidan
Sök

Vad vill du söka efter?

Året stipendiater 2022


Klass/Namn

Prestation/Ämne

Stipendie från

Premie

BA19




Malte Dahlqvist

För goda prestationer inom Bygg och anläggningsprogrammet

BYN Byggbranschens yrkesnämnd

1 500 kr
Team sportia

EE19




Anton Forsell

Mycket goda kunskaper inom el-installationskurserna

Elarbete AB

Elverktyg

Casper Stenström

Elkurser riktade mot industrielektriker

Granitor


Ellen Nilsson

Bästa studieresultat på El & Energiprogrammet

Ahlsell

Elverktyg

Ellen Nilsson

För goda idrottsprestationer

Idrottsskölden

500 kr

Stadium

EK19




Noah Hedman

Bästa Ekonom 2022

Bessemerskolan

2 000 kr

Noah Langert Hedman

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Isabella Vallbom

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

ES19




Atle Lindgren

Film

Bessemerskolan

1 000 kr

Tuva Carlsson

Fotografi

Bessemerskolan

1 000 kr

FT19




Oscar Jäderberg

Fordon och lastbilsteknik

MRF Motorbranschens riksförbund

En klocka

Oscar Backlund

Transportteknik

Bilbolaget Lastvagnar

En klocka

Simon Persson

Transportteknik

Gävleborgs Åkeriförening

Pengagåva

HA19




Isabell Larsson

Goda resultat i sina studier.

Bessemerskolan och flertalet lokala företag,

Varukorg, värde 5 500 kr

Tindra Lövgren

Goda resultat i sina studier.

Bessemerskolan och flertalet lokala företag

Varukorg värde 5 500 kr

Tindra Lövgren

Bästa Betyg på Yrkesprogram

Bessemerskolan

3 000 kr

IN19




Anton Viikki

För goda svetskunskaper

Weldforce

Svetshjälm

Emil Sjöstrand

För goda svetskunskaper

Weldforce

Bärbar svets

Ludvig Lindgren

Drift och Underhåll

Teknikcollege TC

5 000 kr

Manolito Briséus

Drift och underhållsteknik

ZAPP AB

1 000 kr

NA19




Anna Jönsson

Bästa Betyg på Högskoleförberedande program

Bessemerskolan

3 000 kr

Anna Jönsson

Naturvetenskapliga ämnen

Bessemerskolan

1 000 kr

Anna Jönsson

Engelska 7

Bessemerskolan

500 kr

Anna Jönsson

Gymnaiearbete: Tjernobylolyckan - läget i Gästrikland efter 35 år

Per Ericssons fond

800 kr

Astrid Östlin Sundqvist

Gymnasiearbete: Tjernobylolyckan - läget i Gästrikland efter 35 år

Per Ericssons fond

800 kr

Elias Eskilsson

Naturvetenskap - Storsjöns vattenkvalité

Gefle Dagblad/Sven Löhmans fauna och florafond

1 000 kr

Emilia Virén

Gymnasiearbete: Tjernobylolyckan - läget i Gästrikland efter 35 år

Per Ericssons fond

800 kr

Hadis Abazi

Naturvetenskap - Storsjöns vattenkvalité

Gefle Dagblad, Sven Löhmans fauna och florafond

1 000 kr

Hanna Lundberg

Idrottsprestationer och god kamrat

Idrottsskölden

500 kr

Stadium

Kalle Prim

Naturvetenskap - Storsjöns vatten kvalité

Gefle Dagblad, Sven Löhmans fauna och florafond

1 000 kr

Lina Ivarsson Biebel

Naturvetenskapliga ämnen

Bessemerskolan

1 000 kr

Lina Ivarsson Biebel

Gymnasiearbete: Tjernobylolyckan - läget i Gästrikland efter 35 år

Per Ericssons fond

800 kr

Maya Sayed Youssef

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

SA19




Amal Khalouf

Bästa utveckling på programmet.

Bessemerskolan

500 kr

Julia Bergström

Religion

Bessemerskolan

500 kr

Julia Bergström

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Julia Bergström

Bästa elev på Samhällsvetenskapsinriktning.

Bessemerskolan

1 000 kr

Nikita Persson

Bästa elev på Beteendeinriktingen

Bessemerskolan

1 000 kr

TE19




Alice Nilsson

Gymnasiearbete inom teknik

Tekniska Föreningen

1 000 kr

Alice Nilsson

God kamratskap, geuint intresse för teknik

Teknikcollege

2 500 kr

Magdalena Byrska

Bästa betyget på inriktningen information och medieteknik

Bessemerskolan

1 000 kr

Magdalena Byrska

Goda resultat i teknikkurser

Per Ericssons fond

800 kr

Reka Rethy

Goda resultat i teknikkurser

Per Ericssons fond

500 kr

Reka Rethy

Bästa betyget på inriktningen design och produktutveckling

Bessemerskolan

1 000 kr

Sofia Wigle

God kamratskap, geuint intresse för teknik

Teknikcollege

2 500 kr

VO19




Mohammad Bagher Saftari

God praktisk förmåga

Vård och omsorgs college

1 900 kr

Ola Ghazal

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Ola Ghazal

Goda studieresultat

Vård och omsorgs college

1900 kr

Suria Farid

Stort engagemang för programmet

Vård och omsorgs college

1900 kr

Tindra Persson

God kamratskap och stor utveckling inom programmet

Vård och omsorgs college

1900 kr


Klass/Namn

Prestation/Ämne

Stipendie från

Premie

EK20




Alva Bellman

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Ebba Hallebrand

Engelska 6

Bessemerskolan

500 kr

HA20




Rebecka Isaksson

APL - Arbetsplatsförlagt lärande

Bessemerskolan

500 kr

Texas Thimerdal

APL - Arbetsplatsförlagt lärande

Bessemerskolan

500 kr

IN20




Adam Englund

För sina goda resultat inom yrket

SITAB

1 000 kr

Elias Nordqvist

Produkt och maskinteknik

Sandvikens Formmekaniska AB

1 000 kr

Elin Lundberg

Produkt och maskinteknik

Sandvik MR

1 000 kr

Ella Fagerlund

Produkt och maskinteknik

Sandvik MR

1 000 kr

Filip Hansson

För sina goda resultat inom yrket

WRT

1 000 kr

Jakob Liw

För sina goda resultat inom yrket

WRT

1 000 kr

Liam Bergkvist

För sina goda resultat inom yrket

SITAB

1 000 kr

NA20




Johanna Nordin

Engelska 6

Bessemerskolan

500 kr

Ida Johansson

Spanska steg 4

Bessemerskolan

500 kr

Maja Rune

Moderna språk, Tyska 4

Bessemerskolan

500 kr

Moa Kvarnlöf

Matematik

Bessemerskolan

250 kr

Sara Åbom

Matematik

Bessemerskolan

250 kr

Viktor Sone

Matematik

Bessemerskolan

250 kr

SA20




Simon Svekanski

Exceptionellt goda prestationer i ämnet samhällskunskap

Bessemerskolan

500 kr

Nils L'haridon

Franska 2

Bessemerskolan

500 kr

Line Forsvall

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

TE20




Wilmer Setterholm

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

 

Klass/Namn

Prestation/Ämne

Stipendie från

Premie

BA21




Maja Hansson

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

BF21




Amanda Andersson

Fina prestationer i karaktärskurser och gymnasiegensamma ämnen.

Bessemerskolan


EK21




Elin Berg

Engelska 5

Bessemerskolan

500 kr

Love Sällberg

Engelska 5

Bessemerskolan

500 kr

HA21




Jennifer Jonsson

Servicekunskap - Entreprenörskap

Bessemerskolan

500 kr

IN21




Max Lindgren

Industritekniska yrkesämnen

Ahlsell

500 kr

Melvin Forsberg

Industritekniska yrkesämnen

Ahlsell

500 kr

NA21




Otto Timby

Moderna språk, Tyska3

Bessemerskolan

500 kr

VO21




Aws Raed Khairullah Alnashe

Bessemerbibliotekets Novelltävling 2022

Bessemerbiblioteket

2 000 kr


Klass/Namn

Prestation/Ämne

Stipendie från

Premie

IND18




Samrawit Araya Gebrekidan

Bästa arbetsprestation



IND19




Omar Kadad

Positiv inställning

Bessemerskolan

500 kr

Sinit Negassi

Bästa studieresultat



IND20




Tomas Ablelom

Bästa arbetsprestation

Bessemerskolan

500 kr

IND21




Adiam Mebrahtom

Bästa arbetsprestation

Bessemerskolan

500 kr

Viktor Söderlund

Positiv inställning

Bessemerskolan

500 kr

Mohammed Faruk Osman

Bästa närvaro

Bessemerskolan

500 kr

SPR19




Daniel Gebreslasie Gebremedhin

Positiv inställning

Bessemerskolan

500 kr

SPR21




Eshagh Didar

Bästa närvaro

Bessemerskolan

500 kr

YFT21




Hannes Norlin

Bästa närvaro

Bessemerskolan

500 kr

YVO21




Nuran Karimova

Bästa studieresultat

Bessemerskolan

500 kr