Bessemerskolan - ett vidare val!

Alla skolans stipendiater år 2020

Årskurs 3 - NP


BA17


Alwin Dahlvik

Bästa betyg i byggkurserna

Göranssonska stiftelsen

EE17


Joel Ahlström

Goda yrkeskunskaper

Midroc electro

Adam Danielsson

Goda yrkeskunskaper

Ahlsell

Hugo Höglund

Goda yrkeskunskaper

Ahlsell

Olle Zetterberg

God utveckling under sin studietid

TST-gruppen

EK17



Rani Saad Algam Al-Othmani

För goda resultat i matematik

Göranssonska stiftelsen

Thilda Sjöberg

Bästa Ekonom

Bessemerskolan

Isabelle Sköld

Svenska 3

Göranssonska stiftelsen

Bethey Star Shee

Svenska som andraspråk 3

Göranssonska stiftelsen

ES17EST


Ella Bergh

Fotografisk bild

Bessemerskolan

Martin Ekelund

Filmproduktion

Bessemerskolan

Alex Friberg

Fotografisk bild

Saik Fotboll

Ida Hägglund

Fotografisk bild

Saik Bandy

Ida Hägglund

Fotografisk bild

Saik Fotboll

Michaela Persson

Fotografisk bild

Saik Bandy

Michaela Persson

Fotografisk bild

Saik Fotboll

FT17



Faraj Mohamed Hadje

Störst utveckling, god medarbetare samt yrkesperson

Bilbolaget Lastvagnar

Joel Karlsson

Goda studieprestationer

Sveriges Åkeriföretag Gävleborg

IN17



Emil Eriksson

Bästa Betyg på Yrkesprogram

Bessemerskolan

Emil Eriksson

Bästa elev på Industritekniska programmet

Teknikcollege

Filip Gilberg

Produkt-maskinteknik "Lärling

Jernbro

Lucas Hedman

För goda svetkunskaper.

WRT

Oliver Hillborg

För goda svetkunskaper.

WRT

Daniel Isaksson

För en väl genomförd utbildning

Svetscenter

Victor Lundin

Drift och Underhåll "Lärling"

J Lundin AB

Hanna Myrberg

För goda studieresultat

WRT

Albert Olsson

För goda svetkunskaper

WRT

NA17



Petrina Costermans

Bästa Betyg på Högskoleförberedande program

Bessemerskolan

Simon Frisk

Bästa Betyg på Högskoleförberedande program

Bessemerskolan

Linda Jonsson

Spanska 5

Göranssonska stiftelsen

Linda Jonsson

Talfärdighet Engelska 7

Göranssonska stiftelsen

Linda Jonsson

Vinnare i Bessemerbibliotekets novelltävling 2020.

Bessemerbiblioteket

Linda Jonsson

Tekniska föreningen i Gävle

Tekniska föreningen i Gävle

Emelie Lundgren

Spanska 5

Göranssonska stiftelsen

Hilda Malmesjö

Bästa skribent svenska 3

Göranssonska stiftelsen

Lotten Sandén

Tekniska föreningen i Gävle

Tekniska föreningen i Gävle

Lina Skogh

Tekniska föreningen i Gävle

Tekniska föreningen i Gävle

Viktor Svensk

Idrottsskölden

Idrottsskölden

SA17



Rafah Alnayef

Svenska som andraspråk 3

Göranssonska stiftelsen

Tilde Backlund

Bästa beteendevetare

Göranssonska stiftelsen

Tilde Backlund

Engelska 7 - Litteratur

Göranssonska stiftelsen

Sofia Broström

Engelska 7 - Bästa utveckling

Göranssonska stiftelsen

Sofia Broström

Svenska 3 - Litterär analys

Göranssonska stiftelsen

Alva Jäderberg

SA:s hedersstipendium.

Bessemerskolan

Izabella Murén

Engelska 7

Göranssonska stiftelsen

Melissa Norrman

Svenska 3 - Bästa utveckling i ämnet

Göranssonska stiftelsen

Love Torro Rosenberg

Bästa Samsamelev.

Göranssonska stiftelsen

TE17



Nrmin Al Abdullah

Svenska som andraspråk 3

Göranssonska stiftelsen

Axel Kangas

Bästa betyg på INF inriktning

Göranssonska stiftelsen

Axel Kangas

Bästa elev på Teknikprogrammet

Teknikcollege

Alert Lailasson

Bästa betyg på inriktning Design

Göranssonska stiftelsen

Mahdi Naser

Svenska som andraspråk 3

Göranssonska stiftelsen

VO17



Klara Dahling Åsarby

Vård och omsorgsprogrammet kurser

Vård- och omsorgscollege - Hofors-Sandviken

Julia Ferlin

Vård och omsorgsprogrammet kurser

Vård- och omsorgscollege - Hofors-Sandviken

P Saw Tee, P Saw Tee

Vård och omsorgsprogrammet kurser

Bessemerskolan

P Saw Tee, P Saw Tee

Goda prestationer

Kerstin Hesselgren Sällskapet







Årskurs 2 - NP



ES18EST



Joel Forslin

Filmproduktion

Saik Bandy

HA18



Nadin Al-Khamees

Handel Specialisering

Bessemerskolan

IN18



Joel Ferry

För sina goda resultat inom yrket

Sitab

Oscar Liljebjörn

För sina goda resultat inom yrket

Sitab

Gustaf Lööv

Drift och Underhåll "Lärling"

Stimek

Isak Olsson

För sina goda resultat inom yrket

Sitab

Robin Östblom

För sina goda resultat inom yrket

Sitab

NA18



Emma Jaktlund

Spanska 4

Göranssonska stiftelsen

Ellen Ivarsson Biebel

Höga prestationer i kursen matematik 4

Göranssonska stiftelsen

Yara Osman

Franska steg 4

Göranssonska stiftelsen

SA18



Arvid Törnquist

För mycket goda kunskaper i matematik

Göranssonska stiftelsen

TE18



Klara Andersson

Svenska 2

Göranssonska stiftelsen

William Norman

Engelska 6

Göranssonska stiftelsen

Felix Silver

Utmärkta studier i matematik

Göranssonska stiftelsen







Årskurs 1 - NP



EK19



Emanuel Bader

Franska 1

Göranssonska stiftelsen

Thanawan Chalatphaet

Tyska 1

Göranssonska stiftelsen

FT19



Sara Lundqvist

Matematik

Göranssonska stiftelsen

HA19



Axel Trogen

Servicekunskap

Bessemerskolan

NA19



Taralan Fatima Hosaini

Tyska 1

Göranssonska stiftelsen

Anna Jönsson

Franska steg 3

Göranssonska stiftelsen

Isak Lundholm

Tyska 3

Göranssonska stiftelsen

Rawan Rajoub

Spanska 1

Göranssonska stiftelsen

SA19



Julia Bergström

Tyska 3

Göranssonska stiftelsen

Zanne Skalberg

Engelska 5

Göranssonska stiftelsen

Zanne Skalberg

Svenska 1

Göranssonska stiftelsen







Yrkesintroduktion



IMY BF



Solomun Estifanos

Bästa positiva inställning till skolan

Bessemerskolan

Rahmat Mohammadi

Bästa närvaro

Bessemerskolan

IMY FT



Zulfiqar Zahidi

Bästa arbetsprestation

Bessemerskolan

IMY VO



Hussain Mohammadi

Bästa studieresultat

Bessemerskolan