Bessemerskolan - ett vidare val!

Skolans stipendiater 2021

Årskurs 3 - NP




BA18

Prestation/Ämne

Stipendie från

Premie

Pontus Söderkvist

Goda yrkeskunskaper, APL

Byggbranschens yrkesnämnd BYN

Stadium 1500 kr

EE18




Hugo Jernqvist

Goda kunskaper/ Installationsteknik

Ahlsell

El-verktyg

Svea Frank

Bästa Betyg på Yrkesprogram

Bessemerskolan

3 000 kr

Svea Frank

Bästa elev på EE programmet

Elarbete AB

El-verktyg

Thanawat Mamak

Goda kunskaper/ Industrikurser

Midroc electro

El-verktyg

EK18




Klara Björk Wessling

Bästa ekonom

Bessemerskolan

2 000 kr

Klara Björk Wessling

Mycket goda prestationer, stort engagemang/Matematik

Bessemerskolan

500 kr

ES18




Aphatsara Ketmanee

Ansvarsfullt engagemang, gott bemötande/UF Digital Vision.

Bessemerskolan

500 kr

Joel Forslin

Ansvarsfullt engagemang, gott bemötande/UF Digital Vision.

Bessemerskolan

500 kr

Lucas Aho

Ansvarsfullt engagemang, gott bemötande/UF Digital Vision.

Bessemerskolan

500 kr

Maja Roodzant

Ansvarsfullt engagemang, gott bemötande/UF Digital Vision.

Bessemerskolan

500 kr

FT18




David Larsson

Utmärkta studieresultat, TRA

Sveriges Åkeriföretag Gävleborg

Pengargåva

Jesper Strid

God kamratskap, PER

Bessemerskolan

500 kr

Lina Rosèn

Goda studieresultat, god kamratskap, TRA

Volvo Lastvagnar

Klocka

Nelly Östberg

Personlig utveckling, enastående kunskapsutveckling, TRA

Bessemerskolan

500 kr

Sven Flodman

Goda kunskaper, Mekaniker branschen, APL

Motorbranschen och Bessemerskolan

Klocka och 500 kr

IN18




Edvin Nilsson

Goda framsteg som lärling, DRI

Profilplåt

500 kr

Isak Olsson

Genuint intresse IW svets, god kamrat, goda resultat och utveckling, TC

Teknikcollege

5 000 kr

Oscar Liljebjörn

Mycket goda svetskunskaper, IW svets

Svetscenter

Bärbar svets 6500 kr

Robin Östblom

Mycket goda svetskunskaper, IW svets

Weldforce/Kempi

Kempi Svetshjälm 4000 kr

Samuel Vesterlund

Väl genomförd utbildning, IW svets

WRT

1 000 kr

William Svedvall

Väl genomförd utbildning, IW svets

WRT

1 000 kr

NA18




Atyaf Sabah Jader Jader

Spanska 3

Bessemerskolan

500 kr

Cornelia Ivarsson

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Ellen Ivarsson Biebel

Fysik

Bessemerskolan

500 kr

Ellen Ivarsson Biebel

Bästa Betyg på Högskoleförberedande program

Bessemerskolan

3 000 kr

Ellen Ivarsson Biebel

Engelska 7

Bessemerskolan

500 kr

Ellen Ivarsson Biebel

Bästa genomförda gymnasiearbetet, NA

Sven Löhmans Fauna och Florafond i samarbete med Gefle Dagblad.

1 000 kr

Emma Bergström

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Emma Jaktlund

Bästa genomförda gymnasiearbetet, NA

Sven Löhmans Fauna och Florafond i samarbete med Gefle Dagblad.

1 000 kr

Maram Mohamad

Spanska 4

Bessemerskolan

500 kr

Oscar Jacobsson

Engelska 7

Bessemerskolan

500 kr

RL18




Elin Björnsson

Goda serveringskunskaper, APL

Bessemerskolan

500 kr

Maja Wikström

Goda matlagningskunskaper, APL

Bessemerskolan

500 kr

SA18




Alexander Jonsson

Bästa samhällsvetare

Bessemerskolan

500 kr

Alicia Ramstadius

Engelska 7

Bessemerskolan

500 kr

Andreas Linder

Programmets hedersstipendium för goda studier

Bessemerskolan

500 kr

Filippa Bergström Källström

Bessemerbibliotekets novelltävling 2021

Bessemerbiblioteket

2 000 kr

John Ternström

Religion

Bessemerskolan

500 kr

John Ternström

Beteendevetenskapliga ämnen

Bessemerskolan

500 kr

John Ternström

Engelska 7

Bessemerskolan

500 kr

Klara Gröndahl

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Klara Gröndal

Engelska 7

Bessemerskolan

500 kr

Maja Hedman

Bästa genomförda gymnasiearbetet, SA

Bessemerskolan

500 kr

Tobias Nordin

Engelska 7

Bessemerskolan

500 kr

TE18




Belal Hajjar

Goda studier inom teknik, god kamrat, TC

Teknikcollege

2 500 kr

Benjamin Näslund

Bra genomfört gymnasiearbete

Tekniska föreningen

1 000 kr

Felix Nordström

Goda insaster, positiv utveckling

Bessemerskolan

300 kr

Felix Silver

Bästa betyg, inriktning DES

Bessemerskolan

500 kr

Felix Silver

Framstående skolprestation, teknik, naturkunskap

Per Erikssons stipendium

5 000 kr

Felix Silver

Goda studier inom teknik, god kamrat, TC

Teknikcollege

2 500 kr

Klara Andersson

Goda insaster, positiv utveckling

Bessemerskolan

300 kr

Philip Carlsson

Goda insaster, positiv utveckling

Bessemerskolan

300 kr

Philip Carlsson

Framstående idrottsprestationer, god kamrat, goda studieresultat

Idrottsskölden

1000kr

Philip Carlsson

Bra genomfört gymnasiearbete

Tekniska föreningen

1 000 kr

Theo Zetterholm

Framstående skolprestationer, estetisk verksamhet

Hedvig Ulfsparres stipendium

5 000 kr

William Norman

Bästa betyg, inriktning INF

Bessemerskolan

500 kr

VO18




Alma Nyström

Goda studier, yrkesämnen, VOC

Vård- och omsorgscollege

2 000 kr

Amanda Lundgren

Goda studier, yrkesämnen, VOC

Vård- och omsorgscollege

2 000 kr

Aya Rajab

Mycket goda studieresultat, VOC

Vård- och omsorgscollege/ Bessemerskolan

1500 kr + 500 kr

Emma Pihl-Kugge

Akutsjukvård

Bessemerskolan

500 kr

Jonas Richards

Psykiatri 2

Bessemerskolan

500 kr

Lukas Andersson

Goda studier, yrkesämnen, VOC

Vård- och omsorgscollege

2 000 kr

Samira Aweys Ali

Omvårdnad

Kerstin Hesselgren Sällskapet

300 kr + en bok

Årskurs 2 NP




EK19




Ajsa Mirovic

Tyska 4

Bessemerskolan

500 kr

Emanuel Bader

Franska 2

Bessemerskolan

500 kr

Noah Langert Hedman

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Thea Nilsson

Engelska 6

Bessemerskolan

500 kr

HA19




Sanna Holmberg

Handel Specialisering

Bessemerskolan

500 kr

Tindra Lövgren

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

IN19




Anton Viikki

Goda studieresultat

Sitab

500 kr

Emil Sjöstrand

Goda studieresultat

Sitab

500 kr

Manolito Briseus

Goda framsteg som lärling - DRI

Profilplåt

500 kr

NA19




Anna Jönsson

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Lina Ivarsson Biebel

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Lina Ivarsson Biebel

Kemi

Kemistsamfundet

Ett års medlemskap i Kemisamfundet.

Elias Eskilsson

Naturvetenskap

Sven Löhmans Fauna och Florafond /GD

1 000 kr

SA19




Isak Snahr Hom

Engelska 6

Bessemerskolan

500 kr

Julia Bergström

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Julia Bergström

Tyska 4

Bessemerskolan

500 kr

TE19




Magdalena Byrska

Matematik 3C

Bessemerskolan

500 kr

Årskurs 1 NP




EE20




Edwin Ågren

Matematik

Bessemerskolan

500 kr

Göransson William

Engelska 5

Bessemerskolan

500 kr

EK20




Astrid Haglund

Franska 1

Bessemerskolan

500 kr

HA20




Lilly Måhlén

Servicekunskap

Bessemerskolan

500 kr

IN20




Elias Nordqvist

Goda studieresultat

Sitab

500 kr

Miranda Vall

Goda studieresultat, teoretiska ämnen

Sitab

500 kr

NA20




Björn Rooth

Tyska 3

Bessemerskolan

500 kr

Sofia Garcia Strid

Spanska 3

Bessemerskolan

500 kr

TE20




Tuva Strand

Svenska

Bessemerskolan

500 kr

Wilmer Setterholm

Engelska 5

Bessemerskolan

500 kr

Wilmer Setterholm

Matematik

Bessemerskolan

500 kr




Introduktionsprogram




IM




Kim Autio

Bästa närvaro

Bessemerskolan

500 kr

Melvin Bokvist

Positiv inställning till skolan

Bessemerskolan

500 kr

Nova Lordon

Bästa arbetsprestation

Bessemerskolan

500 kr

Ida Palm

Bästa studieresultat

Bessemerskolan

500 kr

IMA




Hermon Habteab Gide

Bästa närvaro

Bessemerskolan

500 kr

Amanda Lönn

Positiv inställning till skolan

Bessemerskolan

500 kr

Nuran Karimova

Bästa studieresultat

Bessemerskolan

500 kr

Mohammad Alhashoum

Bästa närvaro

Bessemerskolan

500 kr

Fiyori Tesfagergs Hagos

Bästa arbetsprestation

Bessemerskolan

500 kr

Kyle Kangleas

Bästa studieresultat

Bessemerskolan

500 kr

IMS




Yosan Teklemariam

Bästa arbetsprestation

Bessemerskolan

500 kr

IMY




Wilma Lindgren

Positiv inställning till skolan

Bessemerskolan

500 kr