Sök

Vad vill du söka efter?

Öppet hus på Bessemerskolan

Bessemeskolans har öppet hus sista lördagen i november, om du inte har tid att besöka oss just då är du alltid välkommen att kontakta någon av våra studievägledare för möjlighet att besöka oss på annan tid.

RIG orientering, NIU bandy och NIU innebandy har egna öppet hus med obligatorisk föranmälan, läs mer på sidan Våra idrottsutbildningar.

Bessemerskolan finns representerad på den årliga gymnasiemässan i oktober/november.

Välkommen till Öppet Hus sista lördagen i november kl 11-14. Du kommer då att kunna besöka våra program, träffa elever och lärare.

Skolan brukar dela på gymnasiemässan i Gävle under hösten och skolan brukar ibland ha en reminder av öppet hus under våren.

NIU och RIG har egna träffar/öppet.

  • Vi på Bessemerskolan har 12 nationella program, 4 introduktionsprogram samt anpassad gymnasieskola. Mer om våra program

  • Under hösten, oftast vecka 43, kommer skolan att bjuda in kommunens åk 9 elever.
  • Besöket kommer bestå av information, möte med elever, elevaktiva moment och en tydlig gemensam struktur som speglar Bessemerskolans alla program och möjligheter.

Elev för en dag - Prova-på-dag

  • Under våren kommer skolans program att erbjuda grundskolornas elever till "Elev för en dag".
  • Upplägg och program kommer att delges studievägledarna på grundskolorna under hösten.
  • Elever som är intresserade av en prova på dag hos oss kan anmäla sitt intresse här...
    Ansökan till elev för en dag tom 250122 därefter stängd